Nebezpečná metoda

22. června 2014 v 15:00 | Lajheril |  Co vidělo oko mé modravé

Dnes jsem náhodou narazila na film Nebezpečná metoda, který mě od první scény upoutal u obrazovky. Nebudu se snažit o žádnou filmovou recenzi, spíše bych ráda napsala pár řádků o zajímavém snímku, který mému zornému úhlu dosud unikal.

Film se točí prakticky jen okolo tří postav a jejich dialogů - Carla Gustava Junga, slavného psychoanalytika (Michael Fassebender), jeho pacientky, žačky a následně i milenky Sabiny Spielreinové (Keira Knightley) a legendárního Sigmunda Freuda (Viggo Mortensen).

Další postava, o které stojí za to se zmínit (kromě nudné Jungovy manželky), je také psychoanalytik Otto Gross (Vincent Cassel), který z donucení přichází k Jungovi, aby se léčil ze své sexuální posedlosti.

Rozhovory mezi těmito učenci jsou rozvážné a racionální, udivila mě otevřenost, s jakou se bavili o sexuálních úchylkách a tužbách, o kterých mravní kodex té doby jasně hovořit zakazoval. Je zajímavé sledovat, v čem se hlavní postavy vzájemně ovlivňují a co jsou naopak kameny úrazu, kde se zcela rozcházejí.

Jelikož se hlavně jedná o poznatky z psychoanalýzy, v některých částech hovoru jsem se zmateně ztrácela a musela jsem pak zpětně domýšlet, co chtěl vlastně básník říci. Ale tak to u "filmů na hlavu" chodí.

Za tímto celkově povedeným snímkem stojí režisér David Cronenberg, jehož jméno mi doposud nic neřikalo. Po chvilkovém průzkumu jsem zjistila, že ani nemůže, protože se dříve věnoval hlavně hororovému žánru, kterému se já velkým obloukem vyhýbám.

Přestože si myslím, že z tak silného tématu (sexuální tabu, perverznost, přitažlivý historický podkres) by se dalo vytřískat mnohem víc, film na mně zanechal hlubokou přemýšlivou stopu. Stejně se ovšem nemůžu zbavit pocitu, že kdyby se zbavil rezervovanosti (která mu zřejmě ale zároveň zajistila realistický úhel a uvěřitelnost postav, které ačkoliv byly jakkoliv máknuté, pořád žily ve značně rezervované a upjaté době), tak by se snímek stal pro mnohem více díváků stravitelnější a samozřejmě i kapku komerčnější.

Film dokumentuje hlavně Jungův život a chybí mi opravdu silná dějová zápletka, nemůžete čekat zvraty a šokující změny, ale s tím by měl divák k filmu přistupovat.

Nejvíce mě potěšily herecké výkony. Od skvostného Fassebendera bych nic než top kvalitu neočekávala, ale mile mě překvapila Keira Knightley, které jsem věřila každé slovo. Obzvlášť na začátku filmu mě zcela uchvátila.

Pokud hledáte film, který vám rozšíří obzory (jelikož je prý i velice historicky věrný), rozhodně bych se být vámi na Nebezpečnou metodu podívala. Pak můžeme jako amatéři zapáleně diskutovat o otázce psychoanalýzy :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaybellineEver | 23. června 2014 v 14:04 | Reagovat

Taky jsem viděla. :) Nevím jestli to bylo Fassenbenderem (kterýho zbožňuju) nebo tím šíleným námětem, ale hodně se mi to líbilo. Dřív jsem chtěla studovat psychologii, byla jsem blázen do Freudovy psychoanalýzy, takže tenhle film pro mě byl jako strvořený. :) Mimochodem - četla jsem tvou Bradavickou popelku! Teď, když jsem nemocná a vyloženě "přespalá" mám čas na spoustu věcí, takže jsem to za dvě noci přelouskala a musím tě pochválit! :) Já samozřejmě téma Pobertů miluju a jsem moc ráda, že to nebylo jenom něco na téma - Sirius je největší sukničkář ve škole + ale já ho stejně miluju + a on mě nakonec miluje taky! + the end - protože takových povídek jsem přečetla už asi milion. -_- No... spíš jsem je nedočetla. Každopádně ten námět Moderní popelky se mi moc líbil :) A až na nějaké ty pravopisné chybky (Typu: "Padejte od tud!" - u čehož jsem se zklátila :D) to bylo příjemné čtení. :) M.

2 lajheril | Web | 23. června 2014 v 14:07 | Reagovat

:D Jojo...já jsem tě varovala, že je to otřesné! Taky bych se smála. A taky jsem nemocná...no dobře, tak teda nachlazená. Ale snáším to strašně špatně :D

3 lajheril | Web | 23. června 2014 v 14:23 | Reagovat

Až se prokousám přes ZR, tak musím tu Popelku přelousknout a opravit ji. Pamatuji si, že to byla docela oblíbená povídka, takže by si to docela zasloužila.  Doufala jsem, že to stihnu dřív, než si ji někdo přečte. Seš moc rychlá! :D

4 MaybellineEver | 23. června 2014 v 15:04 | Reagovat

Copa mám jiného dělat, když musím hajat, než psát a číst? :D JJ, koukala jsem že byla hodně komentovaná a mrzí mě to, jak si psala v jiném článku, že většina tvých SB už ani není :/ Ale snad se najde někdo nový. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.