Zlatá střední cesta

29. srpna 2011 v 0:39 | Lajheril |  Něco málo k zamyšlení
Článek na téma, které mi v hlavě strašilo už dlouho, i když jsem nikdy nezaznamenala jasnou potřebu ho ventilovat.

Někdy mezi umýváním nádobí a vysáváním se ale tato potřeba dostavila již známým spřádáním myšlenek do vět, které zaručeně budou chtít vyplout na povrch.

Nyní opravdu stojím o to, abyste se vyjádřili v komentářích.

Doufám, že jsem ale jasně vysvětlila, že netoužím být zabiják individualit. Jak ale říká jedna moje kamarádka "odsáď pocáď", což pro nezasvěcené znamená odtud potud =).

Enjoy it.


Znáte ty maličkosti, které vás dovedou přivést k šílenství? Kupříkladu když si někdo okusuje nehty nebo se nezadržitelně směje tak, že nakonec necítíte vlastní uši? Detaily, při kterých si představujete, že dotyčnému vytrháte vlasy nebo vrazíte jednu do nosu, i když jinak patří mezi ty, které bezmezně zbožňujete a ctíte.

Já jsem přecitlivělá na víc věcí, ale opravdovou alergií trpím jen na jedinou. Nenávidím jinak neškodné tvrzení "Jsem jiný/á než ostatní."

Dříve pro mě představovalo výzvu vysvětlit proč, ale jediná definice z učebnice společenských věd mi to značně usnadnila.

NORMA je podobnost, kterou je možno pozorovat v chování většiny a také to, co je ve společnosti zvyklé a osvědčené, přípustné, správné a žádoucí.

Nemyslete si, že se vám snažím předat našprtané vědomosti, jednoduše mi poučky z tohoto oboru skáčou do hlavy jako kobylky po jarním deštíku.

Domnívám se, že přestože se člověk rodí jako individualita, jeho chování a zájmy by se měly vlézt do hranic norem už jen z důvodů zmiňovaných výše.

Kdokoliv tvrdící, že je jiný, může mít pravdu, ale v zásadě jen trpí odchylkou od daného standardu. Takovouto deviací ovšem nutně není jen jeho porušení, ale stejně tak i přehánění.

Můj táta- ve většině směrů pozoruhodně inteligentní člověk- jednou prohlásil moudrou připomínku mířenou na oblečení některých jedinců. "Všichni tito lidé s bůhví jakým stylem- hloupým EMO nebo směšným plandajícím rozkrokem u kolen- jsou stejní. Společnost je z různých důvodů nepřijímá takové, jací jsou. Když ano, oni jim nevěří a cítí potřebu lišit se, upoutat pozornost na své výstřednosti, protože sami na to nemají."

A měl pravdu. Sic se jedná o bezvýznamný nonkonformní přestupek.

Možná to je důvod, proč mě provokují okázalé odlišnosti- nesmyslně jiné názory, dohadování a jinak třeba neškodné nošení teplých punčocháčů a podkolenek v létě (a ano, teď mířím na vás, vy podivné existence s černo-bílými pruhovanými věcmi na nohou!).

Člověk má mít vlastní názor. Chodit jako slepá ovce za stádem je hloupost, kterou odsuzuji, ale uvědomte si, že mít vlastní názor je pořád zmiňovaná potřebná norma! Nemít ho a odsuzovat všechno, co řekne druhý, je špatné.

Jestli o sobě tvrdíš, že jsi jiný, děláš to, protože chceš, aby tomu jiní uvěřili a ctili tě za to. Ano, budou se na tebe dívat jinak, ale zřejmě ne líp. Budou si tě všímat jako extravagantnosti a k těm je společnost uzavřená. Lidé se bojí odlišností, protože ty ničí zaběhnutý řád, který zaručuje jistotu, že každý den bude stejný. Že proběhne podle jistého řádu a nic zlého se nestane.

Být normální není nuda ani zločin. Vlastně je to něco, oč bychom měli stát. Ne nadarmo se říká: ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rika | Web | 29. srpna 2011 v 21:54 | Reagovat

Nemôžem s tebou celkom súhlasiť. Myslím, že každý má právo na vlastný názor, na vlastný životný štýl a taktiež má právo na to byť odlišný.
Čo je vlastne dnes norma? Väčšina ľudí práveže nemá vlastný názor. Idú podľa toho, čo diktuje televízia, časopisy a internet. Moja rodina napríklad žije inak. A nie je to preto, že by sme chceli byť extravagantní... je to preto, že máme taký názor. Napríklad skoro vôbec nepoizeráme televízor. Keď niekde poviem, že nepoznám seriál, ktorý sledujú všetci, neznamená to, že chcem byť zaujímavá,ale to, že mám na to iný názor. Nebudem pozerať hovadiny, alebo nosiť vysoké opätky preto,že to robia ostatní...
P.S. Som rada, že si sa vrátila :)

2 Ianthe | 11. září 2011 v 1:49 | Reagovat

Niekedy, keď prejdem po ulici, obzriem sa za nejakým človekom a poviem si, pre boha, čo to má na sebe. Mne osobne nevadí emo ani gothic ani žiadny iný štýl, ale vadia mi ľudia, ktorý sa tieto štýly pokúšajú napodobniť, pretože si myslia, že je to zrovna in. Ale môže to byť aj tým, že som napríklad pravého emáka nestretla už pekne dlho, stále stretávam len tie trápne náhrady...

Mala som jednu spolužiačku, ktorá bola iná a vyjadrovala nahlas svoj názor, možno až príliš nahlas. Napriek tomu sme ju všetci mali radi, nemysleli sme si, že na seba púta pozornosť, bola to proste ona a ona o sebe netvrdila, že je iná. Ten, čo je iný to o sebe tvrdiť nemusí, všetci to na ňom vidia.

Neviem či som správne pochopila článok, to by som musela byť úplne hore a nie v polospánku po prebdenom týždni a ak píšem nejaké nezmyselné bludy, tak to prosím ťa ignoruj, ale ja si nemyslím, že človek, ktorý je iný nie je zlý, podľa mňa je zlý ten, čo sa na iného len hrá. :) Ale skutočne, na to, aby som bola schopná myslieť by som musela byť vyspatá, možnože ráno budem ľutovať, čo som napísala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.